לזרום או לא לזרום?

לעיתים לא מעטות אנחנו נתקלים בקשיים או מתלבטים באיזו דרך לפעול. מתקשים לקבל החלטות שנראות לנו כקשות מידי לקבל.
כשנחנו במצב כזה יש שתי עצות שאנשים נוהגים לתת לנו. האחת  - תזרום. השנייה הפוכה לגמרי - תתגבר. קצת נחישות. תעמוד איתן אל מול הזרם.
ואנחנו במלחמה עם עצמנו. ועם הסביבה. האם לזרום? להקל על עצמי את ההחלטה? לללכת עם כולם? לא להתנגד למציאות ולהאמין כי מה שצריך לקרות יקרה? ומצד שני האם לגבש נחישות ומחוייבות לדרך שלי? האם להתמודד עם הקשיים ולהמשיך בדרך שלי?
בדרך הראשונה אני עלול לאבד את המטרה שלי. לאבד את המחוייבות ואת הדרך. בדרך השנייה אני דבק בדרך ואולי בעקשנות יתרה ואולי אפילו אני יכול להתרסק על קיר ההתנגדות. ללכת עם הראש בקיר? 
מה התשובה? מה עלינו לעשות? איך נדע מה נכון? והאם מה שנכון היום נכון גם מחר?
אם המטפורות שלנו לקוחות מעולם המים (זרימה) אולי נחפש את התשובה שם?
תתארו לכם מצב, לא נעים בכלל, בו אתם בים, רחוק מהחוף ומנסים לחזור. להתפתעתכם אתם מגלים שהיה אומנם קל להגיע לכאן אבל לחזור זה כבר סיפור אחר. הים סוחף ושחייה אל החוף נעשית קשה ביותר כאשר הזרמים לוקחים אותכם דווקא הרחק מהחוף.
מלחיץ? מתיש? מה אתם חשים בנקודה הזו? תחושה של סכנה באויר, ייאוש, פאניקה מתחילה להתגבש.
אם נחזור רגע לעולמינו זה בדיוק המצב בחיים שלנו. אומנם עם פחות דרמה ובקצב זמנים נוח יותר אבל בהחלט אנו מוצאים את עצמנו במצב בו הדרך שלנו עוברת דרך מכשול עצום, משהו שאנו חשים שלא נוכל לעבור אותו. אנו רואים את החוף מעבר למכשול, יכולים לדמיין אותו ולחוש אותו, אבל לא יכולים להגיע אליו. ייאוש, חרדה, מחשבות על וויתור מתגבשות. ומה עושים?
האינסטינקט שלנו לא הכין אותנו למצב הזה, ואנו מרגישים כי הדבר הנכון לעשות הוא להילחם בים ולשחות בכוח אל החוף, כנגד הזרם. קצת מאמץ ונתגבר על זה. עוד כמה תנועות מאומצות ואנחנו מעבר לזה.
זה כמובן מביא להוצאת אנרגיה עצומה שמתישה אותנו ולאט לאט מחלישה ומחלישה ואם לא באמת נצליח בשארית כוחותנו להתגבר על הזרם נגיע לאפיסת כוחות, ומשם הדרך לאסון קצרה מאוד. אבל מה אם הייתם יודעים שהזרם הזה שאתם נלחמים בו נגמר בעוד מספר מטרים? ואולי הזרם הזה משנה כיוון אל החוף מאוחר יותר? 
הכלל בים הוא כי אתה לא יכול להתמודד עם זרמים ומערבולות. הכלל השני הוא ששום דבר לא נמשך יותר מידי זמן.
אם תתמסר לזרם לזמן מה תוך כדי שאתה מחפש נקודה חלשה או תפנית שתוכל לשחרר אותך ממנו, כנראה שתצליח.
אם הייתי צריך לסכם את זה במשפט אחד הייתי אומר שכשאתה נתקל בקשיים מעל לכוחך, תתמסר ותזרום. לך במסלול המתגלה לך כקל אך אל תסיר את עינייך מהמטרה לעולם. לעיתים תגלה כי יש יותר מדרך אחת להגיע אל אותה המטרה. דרכים שלא ראית. ברגע הנכון תוכל לעלות על זרם אחר ולהתקדם חזרה למטרתך. אולי מכיוון אחר. 

 
אימון עם מאמן מנוסה יכול להקל עלינו מאוד את התהליך שאנו רוצים לעבור. השיקוף של מישהו חיצוני, ההבנה שיש עוד דרכים, עוד אפשרויות, לדעת מה מנהל אותי, מה מרתיע אותי ומצד שני מה מדרבן אותי - כל אלו יכולים להוביל אותי בבטחה אל המטרה שלי. אני מזמין אותך לנסות. מקסימום זה יצליח.
   
            אוקיינוס | קהילת סלוניקי 8, תל אביב 69513 | טלפון: 054-6772777 |                                            קופירייטינג: סיגל דריאל