האם באמת ניתן לפתח ביטחון עצמי?

רבים מאיתנו מרגישים כי יכלו להשיג יותר בקריירה שלהם או בחיים בכלל, לו היה להם יותר ביטחון עצמי.ההרגשה הזו כנראה נכונה. ביטחון עצמי מאפשר ניצול טוב יותר של הפוטנציאל האישי שלנו. זה מתאפשר כי ביטחון עצמי גורם לנו לנצל יותר הזדמנויות החולפות על פני כולנו כל הזמן. ביטחון עצמי חושף אותנו ליותר הזדמנויות שמחפשות אותנו. בטחון עצמי מאפשר לקחת יותר סיכונים אישיים. לאור כל אלה, ביטחון עצמי מאפשר לנו יותר התנסויות וכך מאפשר לנו ללמוד יותר מכל התנסות נוספת ולמצות טוב יותר את מי שאנחנו.
השאלה הנשאלת היא האם, ואם כן אז כיצד, ניתן לשפר את הביטחון העצמי שלנו?
בהקשר הזה חשוב להסביר כי ביטחון עצמי אינו דומה או קשור להערכה עצמית. הערכה עצמית נמוכה או גבוהה אינה קשורה בביטחון עצמי נמוך או גבוה. יש אנשים בעלי ביטחון עצמי נמוך אבל עם הערכה עצמית גבוהה ולהיפך. לא פעם קרה כי הרגשתם שאתם מתאימים או מסוגלים או יודעים את התשובה (הערכה עצמית גבוהה) אבל לא פעלתם בהתאם (ביטחון עצמי נמוך), ובדיעבד הרגשתם פספוס. כלומר שהערכתם שאתם מסוגלים אבל לא פעלתם בביטחון עצמי.
הערכה עצמית קשורה בהוויה אישית, וזו תפיסה פנימית הנבנית בתהליכים ארוכים של שנים, וניתנת  בהחלט לשיפור בתהליכי אימון אבל אלו תהליכים יותר ארוכי טווח.
ביטחון עצמי בא לידי ביטוי ב- "איך אני פועל?", "מה ההצגה שלי?". זה יותר איך אני פועל ופחות איך אני מרגיש כלפי עצמי. וכאן הבשורה הטובה. בעוד עבודה על שיפור ההערכה העצמית שלנו היא עבודה "מהפנים החוצה" ועבודה המתמקדת בהוויה שלנו, הרי שעבודה על ביטחון עצמי ניתנת לעבודה "מהחוץ פנימה" ויכולה להתמקד בעשייה שלנו. במילים אחרות, ניתן לתרגל ולהתאמן על "ההצגה שלי" ולהתאמן בעשייה המבטאת ביטחון עצמי גבוה ובכך לרכוש מיומנות שתלך ותהיה טבעית יותר עם הזמן עד שתהפוך ל"אני" החדש בעל התנהגות טבעית בביטחון עצמי – Fake It Until You'll Make It.
פועל יוצא מכך הוא שבעבודת אימון נחושה ומחייבת ניתן להגביר את הביטחון העצמי, להפיק יותר מעצמנו, לחוות יותר התנסויות ובכך אף להזין את ההערכה העצמית שלנו שבדרכה שוב תחזק את תחושת הביטחון העצמי.
אז איך עושים את זה?
נכון, אפשר לבד, אבל קשה. יותר קל עם מאמן שיוכל יחד איתך לקבוע את הדרך המטרות והכלים. מניסיוני התהליכים האלה עובדים ועובדים יפה. התוצאות טובות ונשמרות לאורך זמן כאשר המאמץ להשיג אותן הולך ויורד ככל שהמיומנות עולה.
אני מזמין אותך לכתוב אלי למייל  amnon@ocean-coaching.comואוכל לתת לך כמה טיפים ראשונים לפעולה.
 
   
            אוקיינוס | קהילת סלוניקי 8, תל אביב 69513 | טלפון: 054-6772777 |                                            קופירייטינג: סיגל דריאל